GSW magisterskie inżynierskie licencjackie

GWSA na Facebooku

ostatnia aktualizacja: 14.08.2019

Znajdujesz sie w:

data dodania:
15.11.2005,
dodał:
tm

DrukujSesja naukowa z okazji rocznicy odzyskania niepodległości

Sesja naukowa z okazji rocznicy odzyskania niepodległości, 15.11.2005 r.

W dniu 15 listopada 2005 r. o godz. 12:00 na terenie Uczelni odbyła się sesja naukowa z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Sesja została zorganizowana przez Władze Uczelni. Jako pierwszy głos zabrał Rektor prof. Waldemar Polak, który powitał przybyłych na sesję wykładowców oraz studentów. Zadał pytanie retoryczne, czy potrafimy dziś docenić wolność. Wolność, czyli możliwość realizacji marzeń czy choćby studiowania.

Rektor przedstawił prelegentów i tematy wykładów. Prof. Bogdan Zalewski w wykładzie „Drogi do niepodległości” zaznaczył, że święto, jakim jest rocznica odzyskania niepodległości, możemy obchodzić dopiero od niedawna. Jako święto narodowe zostało wprowadzone 8 listopada 1926 roku, jednak do roku 1989 obchodziliśmy 7 listopada - dzień Rewolucji Październikowej. W skrócie przedstawił wydarzenia, jakie miały miejsce w Europie przed 11 listopada 1918 rokiem. Zaznaczył także, że należy z rozwagą podejść do święta odzyskania niepodległości, liczniej uczestniczyć w paradach niepodległości, mimo iż jesienna aura może do tego nie zachęcać. Podkreślił, że należy pamiętać o tym, że „narody tracąc pamięć, tracą życie”. Dr Zbigniew Wojciechowski przeprowadził wykład, pt. „Polskie formacje niepodległościowe”. Przedstawił losy formacji pod zaborami pruskim, austro-węgierskim oraz rosyjskim. Przypomniał, że Polacy walczyli również jako poborowi w armiach zaborców. Polacy przeciwko Polakom walczyli w nie swojej sprawie. W pierwszej wojnie światowej zginęło około 400 tys. Polaków i o tej daninie krwi musimy pamiętać.

Pobierz informator na studia w PDF

Zachęcamy do zapoznania się z informatorem na studia w Gdańskiej Szkole Wyższej. Wersja książkowa zawsze dostępna jest w dziale rekrutacji.

Pobierz informator

Szybki kontakt

Jeżeli masz pytania, skontaktuj się z nami! Szybko i rzetelnie uzyskasz informacje o naszej Uczelni, wydarzeniach, planach zajęć, wynikach egzaminów czy zjazdach.

Informacja GSW

Telefon
58 305 08 12
GG
2